Olli Mustonen, kapellimestari
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Turun filharmoninen orkesteri
Aulis Sallinen: Shadows
Sebastian Fagerlund: Klarinettikonsertto
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1 c-molli op. 68
Nyt juhlitaan! Sukupolvensa menestyneimpiin säveltäjiin lukeutuva Sebastian Fagerlund on TFO:n tuore residenssisäveltäjä, ja konsertti avaa yhteistyökauden. Fagerlund on suunnitellut ohjelmiston yhdessä taiteellisen johtajamme Olli Mustosen kanssa ja valinnut mukaan itselleen läheistä musiikkia oman klarinettikonserttonsa kanssa esitettäväksi. Konserton tulkitsee RSO:n sooloklarinetisti ja teoksen myös kantaesittänyt Christoffer Sundqvist. Aulis Salliselta kuullaan orkesteriteos Shadows, joka perustuu oopperaan Kuningas lähtee Ranskaan, ja ilta päättyy Johannes Brahmsin 1. sinfoniaan, jonka syntyprosessi oli säveltäjälleen pitkällinen voimainponnistus.
Kulttuurikortilla pääset kuuntelemaan Turun filharmonisen orkesterin kenraaliharjoituksia maksutta. Kenraaliharjoituksiin tulee ilmoittautua ennakkoon. Kenraaliharjoitusten kävijämäärä on rajoitettu.
Kenraaliharjoitusten tarkka kesto vaihtelee illan konserttiohjelmasta ja esiintyjistä riippuen. Kenraaliharjoituksessa soitetaan konsertin ohjelmisto läpi. Kapellimestarista ja ohjelmistosta riippuen harjoitellaan myös osia tai stemmoja, tai osa ohjelmistosta jätetään pois tai soitetaan kevyemmin.
Kenraaliharjoitukset pidetään Turun konserttitalolla ellei toisin mainita. Konserttitalon ovet avataan n. klo 10.30, salin ovet vasta muutamaa minuuttia ennen harjoituksen alkua. Konserttitalon kahvila ei ole avoinna harjoitusten yhteydessä.
Koululais- ja päiväkotiryhmille avoin kenraaliharjoitus kestää noin 45 minuuttia. Vierailuun voi valmistautua ennakkomateriaalin avulla. Katso tarkemmat tiedot lasten ja nuorten sivustolta.
Ilmoittautumislinkki kenraaliharjoituksiin lisätään tapahtumaan myöhemmin.